O NÁS

Buskers fest – Mezinárodní festival pouličního umění České Budějovice

 

Unikátní koncept městského festivalu pouličního umění probíhá tradičně každý rok v červnu v Českých Budějovicích. Každý rok ožijí Budějovice muzikanty, divadelníky, kejklíři, básníky a všemožnými jinými umělci z Česka i ze zahraničí. Buskers fest je první takový festival svého druhu v České republice, který se inspiroval podobnými slavnými zahraničními festivaly pouličního umění například ve švýcarském Bernu, italské Ferraře či kanadském Torontu. Všechny tyto festivaly nejenom že dělají své město výjimečným kulturním centrem, ale přilákají každoročně desetitisíce návštěvníků. Koncept našeho festivalu je v Čechách vcelku jedinečný, po vzoru českobudějovického Buskers festu pomalu začínají obdobné festivaly vznikat i v jiných městech, např. v Plzni, v Praze, v Hradci Králové.

 

V červnu budějovické ulice obsadí na celý týden umělci nejenom z Čech, ale i ze zahraničí. Své umění předvedou na více než deseti scénách po celém městě, mimo jiných na Lannově třídě, na náměstí Přemysla Otakara II, v parku Na Sadech, v Plachého ulici, u Černé věže, na Piaristickém náměstí, v Krajinské ulici, na nábřeží, u divadla, na Sokolském ostrově,... Návštěvníci se budou moci těšit na pouliční muzikanty, pouliční divadla jak pro děti, tak pro dospělé, kejklíře, mimy, básníky, artisty, 3d malování na chodník, živé sochy, performery, různé workshopy a výstavy pod širým nebem.

 

PROČ BUSKERS FEST

 

Busking je označení pro jakékoli pouliční vystupování – ať už hudební, divadelní či třeba artistické. Vystupující člověk se nazývá busker.  Nejčastěji se lze setkat s hudební produkcí (většinou akustickou), ale dělat se dá prakticky cokoli zajímavého či zábavného, co lidé rádi ocení: akrobacie, tanec, polykání ohně či mečů, žonglování, kouzelnictví, loutkoherectví, pantomima, recitace, živé sochy…

 

JAK TO PROBÍHÁ

 

V ulicích našeho města budou od pondělí do pátku po celý den probíhat hudební a divadelní vystoupení, různé performance, umělecké a výtvarné prezentace, autorská čtení poezie, výtvarné workshopy a v neposlední řadě i workshopy a různá představení pro děti a rodiče. V pátek festival vyvrcholí na Sokolském ostrově, kde bude postavena velká open air stage, na které návštěvníci festivalu budou moci shlédnout nejenom vystoupení známých hudebních skupin tuzemských i zahraničních, ale budou se moci těšit i na bohatý doprovodný program (vegetariánská restaurace, venkovní čajovna, veganský i masový piknik, různé tematické workshopy, celodenní program pro děti a rodiče, exhibice, taneční vystoupení, výstavu obrazů pod širým nebem a mnoho dalšího). Vstup na všechny akce je dobrovolný.

 

NAŠE VIZE

 

Naší myšlenkou je aby město České Budějovice ožilo pouličním uměním, tím že umělci budou roztroušeni téměř na každém rohu historického jádra našeho města, zasáhne náš festival téměř každého obyvatele i  návštěvníka naší metropole. Pouliční umělci budou zpříjemňovat lidem cestu z práce, do práce, školákům ze školy, maminkám s kočárky procházku, pejskařům venčení, … Budou mít možnost udělat si chvíli a zastavit se, poslechnout vystoupení, odpočinout si od celodenního shonu všedního dne. Tím, že muzika, divadla a různá představení budou rezonovat celým městem vytvoříme tak jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru, kterou bude prodchnuté nejenom centrum města ale i celé České Budějovice. 

 

Tento festival nemá obdoby nejen v Českých Budějovicích ale i v celé České republice. Chceme naše město udělat výjimečné nejen tímto festivalem, ale i tím, že se všichni pouliční umělci mohou sejít na jednom místě, aby si vyměnili své zkušenosti a zážitky. 

 

Na našem festivalu chceme lidem ukázat opravdu kvalitní umělce, kteří vystupují po celé západní Evropě, kde pouliční hraní nejenom že má dlouholetou tradici, ale přispívá ke koloritu a kulturnosti evropských metropolí (Paříž, Madrid, Barcelona, Londýn, Berlín, …) a zvyšuje turistický potenciál města a celého regionu. Chceme, aby to byli právě České Budějovice, které se zařadí po bok těchto evropských metropolí a tím třeba nasměrují ostatní česká města.

 

  • Facebook B&W
  • YouTube B&W